Isle of Thanet Kelly's Directory 1936

Education


Home      


If you value the information provided on this site, you can donate to Willen Hospice in memory of our daughter.


SCHOOLS

MARGATE

Thanet School of Arts  and Crafts - Cecil Street & Hawley Square. An efficient school of art, with drawing, design, modelling, architecture, building construction, printing, typography, commercial art & various crafts; the school is managed by the Kent Education Committee, through a District Committee, of which Alderman C C C Kenrick esq. (MA., JP.) is chairman; W P Alexander (PhD., Ed.B.) district sec; A Moody (ARCA) principal, Telephone Margate 1033.

Central School for Girls - Lausanne House, Addington Street; Miss F D Beresford (BA) mistress.

Council School - College Road, Salmestone; John Cork, head master; Miss Brook, girls' mistress; Mrs Ougham, infants' mistress.

Council School - New Cross Street; Robert H Coe, head master; Miss A Montgomery, girls mistress; Mrs Saunders, acting infants' mistress.

Garlinge Council School - Westfield Road, Westonville; H Risdale, head master

Drapers Mills Council School - St Peters Footpath; J J Jones head master.

St Austin's Roman Catholic Schools (mixed) - Victoria Road; Miss H Harnett, head mistress.

Holy Trinity (C. of E) School - Trinity Square; Fred W Shaw, master; Miss Wakefield, girls' mistress; Miss Hampton, infants' mistress.

Margate Boys Central School - College Road; S W Paul, headmaster.

St Johns (C. of E.) School - Victoria Road; C W Troke (BSc) head master; Miss B O Brown, girls' mistress; Miss MA Jutson, infants' mistress.

Evening Continuation School -  Central School for Girls,  Lausanne House, Addington Street; head teacher, W H Graham.

Handicraft & Gardening Centre - College Road; P Weymouth, head teacher

Domestic Subjects & Housewifery Centre - St Johns Road; Miss O Erwin, head teacher.

BROADSTAIRS AND ST PETERS

Archbishop Tait's School - Lanthorne Road, St Peters; Miss A F Michael, lady supt.

Broadstairs Council Schools - St Mildred's Avenue; Miss M Wiles, head mistress.

Broadstairs Elementary Schools - Church Road (boys); Thomas O Studd, head master

Infant School - Reading Street, St Peters; Miss Green, mistress.

Lovejoy School - High Street, St Peters; James E Bird, head master.

St Peter's Girls School - Ranelagh Grove, St Peter's; Miss D E Van de Berg, head mistress.

St Peters Infant School - Ranelagh Grove, St Peters; Miss Billinghurst, head mistress.

RAMSGATE

Chatham House County School for Boys (Kent Education Committee) - Chatham Street; Hulbert Charles Norman (BA. Oxon) head master; P Dowling, district sec.

Christ Church Schools - Royal Road; Reginald W Lang (MRST., FBAPT.) master; Miss Edith M Ralph, mistress; Miss M Simpson, infants' mistress.

County

Dame Janet Council Schools - Newington Road, Northwood: Frederick Brook, head master; Miss A Ouzman, infants' mistress.

Ellington School (senior boys & girls & infants) - Ellington Place, St Lawrence; William David Jones, head master; Miss Dexter. head mistress; Miss Clements, infants' mistress; handicraft centre, L C Holmes, handicraft instructor.

Hereson (Council) Schools - Lillian Road; W A Davies (ACP.,MIH) head master; Miss McCraig, head mistress; Miss A E Nightingale, infants' mistress; domestic subjects centre, Miss A D Chapman.

Manston or St Lawrence Extra (mixed) - Herman Pinder, master; Miss Brice, mistress.

Ramsgate School of Art (Kent Education Committee) - Clarendon Gardens,; Albert Moody, principal; P Dowling, district sec.

Ramsgate Technical Institute - Chatham Street; E Guy (MSc., FCS.) principal; P Dowling, district sec.

St Augustine's Abbey School - Grange Road; Rev David Parry (MA) head master; Rev L C Smith, bursar.

St Georges Selective Central School (boys & girls) - Church Road; Ernest Frederick Gascoyne Chapman (ACP) head master; Miss F M Armstrong, head mistress

St Lawrence College - Hollicondane Road; Rev Basil V F Brackenbury (MA) head master; Maj. L T Hamblen, bursar; W G Bradshaw (MA., CBE.),  hon. sec

St Lawrence College Junior School - Hollicondane Road; Rev Basil V F Brackenbury (MA) principal; Maj. L T Hamblen, house master.

St Lawrence Boys School - Newington Road; Gerald Watson, head master.

St Lawrence Girls School - Newington Road, Miss O Huggard, mistress

St Lawrence Infants' School - Newington Road; Miss E England, mistress

St Luke's Schools (girls & infants) - St Luke's Avenue; Miss L Round (MA) girls mistress; Mrs Daisy V L Cameron, infants' mistress.

Thornton Road School (junior mixed & infants) - Central Road; Miss M L Webb, head mistress

Trinity Schools - Hereson Road (junior mixed & infants); Miss Alicia P Filmer, mistress (mixed).

WESTGATE ON SEA AND BIRCHINGTON

Public Elementary Schools - Park Lane, Birchington; (boys) A T Walker, head master; (girls) Miss M Randall, head mistress; (infants) Mrs Ollis, mistress

St Saviour's - Elm Grove, Westgate; Stanley Charles Willis, master.

MINSTER

Elementary Schools (infants) - Church Street; Miss Ellen Madge, mistress

Public Elementary Schools (mixed) - St Mildred's Road

St Nicholas at Wade & Sarre (Church of England) School - St Nicholas.


EDUCATION COMMITTEES

MARGATE EDUCATION COMMITTEE

Appointed 9th November 1935; the term of office expires 9th November 1936.

Members: The Mayor; Alderman Kenrick, Pettman & Redman; Councillor Bacon, Cornford, Dixon, Doughty, Graves, Hiscock, Jones, Pearce & Perkins; Miss Gray J.P, Miss Maltby, J Arnold, S W Paul, H G Pedder, Rev E A Cook M.A., Rev C F Tyrrell M.A. & Rev F A Waterhouse

General Purposes & Finance Sub Committee - the whole committee.

School Attendance Sub Committee - Councillors Bacon, Graves, Hiscock, Jones & Perkins, J Arnold, Miss Gray J.P., S W Paul & H G Pedder.

Children's Care Sub Committee - Councillors Bacon, Graves, Hiscock, Jones & Perkins, Miss Gray J.P., J Arnold,  S W Paul & H G Pedder.

Swimming & Sports Sub Committee - Alderman Pettman & Redman; Councillors Cornford, Hiscock, Jones, Perkins & Pearce, J Arnold, S W Paul, H G Pedder & Rev E A Cook M.A.; Teachers representatives, Miss E Morris, J C Cork, W H Graham, R Coe, F W Shaw, H Booker, A T Walker & S C Willis.

Savings Bank Committee - Alderman Pettman; Councillors Bacon, Cornford, Hiscock & Jones, Rev E A Cook M.A., Rev C F Tyrrell M.A., & R Sainsbury; Teachers representatives, Miss Brook, Miss Cullen, Miss Wakefield & R H Coe.

Joint Sub Committee of Representatives of Education Committee & Managers of Non-Provided Schools for Purposes of Reorganisation: Representatives of Education Committee, Alderman Pettman & Redman, Councillors Bacon, Hiscock & Perkins & Miss Gray; Representatives of Non-Provided Schools, Rev F A Waterhouse (St Austin's Roman Catholic), Rev C F Tyrrell M.A. (St Johns Church of England), Rev E A Cook M.A. (Holy Trinity Church of England), Rev W Upson (St Mildred's Roman Catholic), Rev N L Lycett (St Saviours Church of England) & Rev N M Granville Sharp M.A. (Birchington Church of England)

Representatives Managers of Non-Provided Schools - St Austin's, Councillors Dixon & Perkins; St Johns, Councillors Graves & Jones; Holy Trinity, Councillor Bacon & H G Pedder; St Mildred's Roman Catholic, Westgate on Sea, Councillors Dixon & Perkins; St Saviours Westgate on Sea, Alderman Kenrick & Councillor Bacon; Birchington, Alderman Redman, Councillors Bacon, Cornford & Perkins.

Director  of Education - W Alexander Ph.D., M.A., B.Sc., Ed.B. - 11 Cecil Square.

RAMSGATE EDUCATION COMMITTEE

The Mayor (chairman); Alderman W T Smith (vice chairman); Alderman Mrs Dunn J.P. & E. E. Dye J.P.; Councillors R G Lovatt, R J Mallam, W T Peters, W F Saull, P Solly & Miss M A Wilson, Mrs Evans, Rev D A J Cardozo B.A., Rev A E Gould B.D., B.A., Rev. Norbert Lapworth & E F G Chapman.

Clerk - H G Curtis - Albion House

Assistant Clerk - Stanley V West - Albion House

Treasurer - H Oliver Jones A.C.I.S., A.I.M.T.A. - Albion House

Attendance Officer - Walter Hiram Baker - Albion House

School Medical Officer - W J Bannister M.D., B.Ch., B.A.O., D.P.H Lond - Health Offices,26 Albion Place 

School Architect - E Barber L.R.I.B.A - 51 South Eastern Road

BROADSTAIRS & ST PETERS EDUCATION SUB COMMITTEE

Members: Hugh M Raven (MRCS, LRCP - 30 Albion Street; A J Holt - 41 Albion Street; H Bing - 17 Granville Road; Mrs Watts - 82 Pierremont Avenue & S Nash - 10 Luton Avenue

Chairman & Correspondent to Committee - Rev Charles Henry Bailey (MC, MA) - The Rectory, Nelson Place


KENT EDUCATION COMMITTEE

Office, 9 Chatham Street,

Ramsgate District Education Committee

H T Watts J.P. (chairman); Aldermen Mrs Dunn J.P., L F Davey, W T Smith, W C Redman; Councillors F Foster, P J Mallam, T W Mockridge, P Solly & J J White; Miss A E Chaplin, H Bing, Rev W A R Ball, Rev D A J Cardozo B.A., Rt Rev T E Abbot Egan O.S.B. & G A Taylor.

 

District Secretary & Juvenile Welfare Officer, Kent Education Committee - P Dowling, 9 Chatham Street, Ramsgate.


This page was last updated on 05-Mar-2021.

Copyright © 2008 Janet & Richard Mason.